• |
  • Meniny má:Jaroslava

Odborná exkurzia v závode KIA MOTORS 2017

Študenti Strednej odbornej školy dopravnej v Prešove sa 11.4.2017 zúčastnili odbornej exkurzie v závode KIA MOTORS v Tepličke nad Váhom pri Žiline.

Hoci počasie  v tento deň nebolo príliš prívetivé, študentom na dobrej nálade našťastie neubralo. Na exkurziu sme cestovali úplne novým zájazdovým autobusom. Naša prvá zastávka bola vo vzdelávacom centre Gbeľany, kde nás formou prezentácie, videa  i hovoreného slova zoznámili s históriou  závodu a všetkými zaujímavosťami, ktoré sa týkajú samotnej výroby automobilov. Okrem iného sme sa dozvedeli napríklad aj to, že ako jediná automobilka na Slovensku si vyrába motory do automobilov  sama a v troch zmenách zamestnáva 4 000 zamestnancov.

Po úvodných informáciách  sme sa vybrali do samotného závodu v Tepličke nad Váhom. Pred vstupom do samotnej výrobnej haly sme sa vyzbrojili prijímačmi, ktoré nám cez mikrofón sprievodkyne  umožnili počuť všetko, čo naša sprievodkyňa hovorila.

Proces výroby začína v lisovni, kde sa vyrábajú vonkajšie a vnútorné diely karosérie a práve tam smerovali naše prvé kroky. Výroba následne pokračuje v karosárni. Tu sa vyrábajú tvarovo presné a bezpečné karosérie. Dozvedeli sme sa, že pracujú s minimálnym odpadom, pretože časti výliskov karosérie  sa ďalej spracovávajú . S údivom sme sledovali, ako robotické jednotky zabezpečujú nielen zváranie, tmelenie , ale aj manipuláciu s panelmi.

Pri zváraní dominuje bodové zváranie, ktoré zabezpečujú práve roboty. Vyrobená karoséria putuje do lakovne, kde sa využíva rotačno-ponorný systém nanášania farby. To znamená, že sa karoséria nielen ponorí do farby, ale sa v nej aj otáča o 360°, čím sa organická farba dostane aj do ťažšie prístupných častí karosérie. Z lakovne sa karoséria posúva do montážnej haly. Je to najväčšia výrobná jednotka, v ktorej dochádza k finálnej podobe  automobilu. Mali sme možnosť sledovať prácu robotov, ktoré s veľkou presnosťou montovali palubné dosky a ďalšie časti výbavy automobilu. Sledovali sme aj prácu robotníkov, ktorí robili montáže   ručne. Udivovala nás čistota  pracoviska a organizácia práce. Cítili sme sa ako v inom svete. Obdivovali sme presnosť, dôslednosť a bezpečnosť celej výroby. V závere sme mali možnosť vidieť, ako sa kontrolujú hotové vyrobené automobily aj so skúšobnými jazdami.

Vyhradený čas našej prehliadky (cca 1,5 hodiny) sa naplnil a naša exkurzia výroby automobilov KIA sa skončila. Plní zaujímavých dojmov sme sa autobusom vrátili domov.


                                                           Ing. Miroslav Brehuv, vedúci odbornej exkurzie